К основному контенту

STEM-освіта — світовий тренд, що прийшов до України


    Економіка і загалом добробут людей по всьому світові підтримуються наукою, технікою, інженерією та математикою. Саме ці дисципліни лежать у основі промисловості, виробництва продуктів харчування, охорони здоров'я та безлічі іншого, без чого ми не можемо жити. І всі ці сфери потребують спеціалістів, попит на яких стабільно зростає. Більш того, футурологи пророкують: науково-технічний прогрес стане дуже швидким і надзвичайно складним, тому потребуватиме для управління все більше кваліфікованих кадрів. Чому ж необхідно вчити наших дітей сьогодні, аби вони стали затребуваними спеціалістами у майбутньому ?

Що таке STEM-освіта? 

    Отже, задля вирішення цього питання розроблено систему навчання STEM: Science (наука), Technology (технології), Engineering (інженерія) та Mathematics (математика), які вивчаються не окремо кожну з дисциплін, як ми звикли, а у комплексі. Система виникла за запитом бізнесу, адже на сьогодні переважна частина робочої сили не має навичок XXI століття та не в змозі швидко реагувати на зміни, які несе із собою прогрес.

За методикою STEM у центрі уваги – практичне завдання чи проблема.

    Учні вчаться знаходити рішення не в теорії, а безпосередньо на практиці, шляхом спроб і помилок. STEM-освіта допомагає формувати у дітей критичне мислення, навички командної роботи, бачення цілісної картини світу та вміння застосовувати знання для розв’язання завдань з реального світу. На відміну від класичної освіти, навчаючись за STEM-методикою, дитина отримує набагато більше автономності. На такий процес навчання менше впливають стосунки, які склалися між учнем та вчителем, що дає можливість об’єктивніше оцінювати прогрес. За рахунок цього дитина вчиться бути самостійною, приймати власні рішення та брати за них відповідальність.

STEM – це лише для технарів? 

    Зовсім ні. Останнім часом у цій системі активно розвивається й креативний напрям, який включає в себе творчі та художні дисципліни (Art). Саме він додає ще одну літеру до абревіатури – STEAM. І це цілком виправдано, тому що майбутнє, засноване виключно на науці та технологіях, навряд чи когось потішить.

    Останніми роками на Заході багато говорять про дефіцит STEM-працівників, який найближчими роками ще збільшуватиметься. Зокрема, британська Королівська академія інженерних наук повідомляє, що британцям доведеться випускати понад 100 000 студентів за STEM-спеціальностями до 2025 року, аби задовольнити попит. Згідно з іншими дослідженнями, у Німеччині не вистачає 210 000 працівників у галузі математики, інформатики, природничих та технічних дисциплін. Тому в розвинених країнах, таких як Австралія, Великобританія, Ізраїль, Китай, Корея, Сінгапур, США, країни ЄС, існують державні програми в галузі STEM-освіти. 

Україна також не пасе задніх. На сьогодні в нашій країні STEM-освіта в школі знаходиться в тренді, як і позашкільна. Працює Мала академія наук, проводяться різноманітні олімпіади, конкурси та заходи тощо.

При цьому нерідко цю абревіатуру використовують для приваблення учнів і вчителів. Проте варто розуміти, що STEM – це не збільшення годин або додавання нових предметів, а кроспредметний підхід. Це перш за все алгоритм і базові принципи роботи над проблемою задля її вирішення креативним шляхом. Щоб навчальний процес відповідав концепції STEAM, необхідно змінити звичну для нас форму викладання, коли урок побудовано навколо вчителя, у бік командної роботи самих учнів.

    Можна впевнено говорити, що широке впровадження STEAM та STEAM-освіти здатне ні багато ні мало змінити економіку нашої країни, зробити її більш інноваційною та конкурентоспроможною. А сьогоднішнім учням – допомогти стати успішними професіоналами в майбутньому.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

STEM-тиждень 2023

          З 24 квітня 2023 року стартує Європейський STEM-тиждень-2023.  Цілий тиждень цікавих ідей та відкриттів, фантастичних винаходів та креативності, різноманітності та науковості. Долучаймося до заходів, дізнаваймося нового та невідомого, цікавого та захопливого!

25 квітня - Міжнародний день ДНК

        ДНК - це біологічний код, який ми успадковуємо від батьків і робить нас такими, якими ми є. У цьому коді зберігаються вказівки, які складають будівельні блоки нашого тіла, включаючи нашу стать, зріст, колір очей і волосся тощо. Одна молекула ДНК містить пару ниток, які скручуються навколо один одного, що називається «подвійна спіраль». Справжня назва ДНК - «дезоксирибонуклеїнова кислота».  За матеріалами MedlinePlus , майже кожна клітина вашого тіла має однакову ДНК. Більшість з них живе в тому, що називається клітинним ядром, але деякі живуть у так званих мітохондріях, або тому, що вчені називають “електростанцією клітини”, де вона виробляє всю свою енергію.  Як працює ДНК? ДНК, яку ми успадковуємо від батьків, зберігається в одиницях, званих «генами», які містяться в хромосомах. Половину наших генів ми отримуємо від матерів, а половину - від батьків. Повний набір генів, які є у вашому тілі, називають «геномом».  Якщо ви вважаєте, що ваша ДНК сильно відрізняється від усіх інши